Technologie do noszenia

Obecnie trwa era tzw. wearable devices. Kilka lat temu na rynku pojawiły się smartwatche – inteligentne zegarki, które mogą mierzyć różne aktywności.

Kroki/kalorie/dystans

Pierwszym przeznaczeniem smartwatchy było mierzenie naszych postępów podczas biegania i innych aktywności fizycznych. Dzięki wbudowanym akcelerometrom i połączeniu GPS mogą mierzyć przebyty przez nas dystans oraz ilość kroków, które wykonaliśmy. Łącząc te dane z informacjami, które podaliśmy podczas rejestracji, tj. wiek, waga, możemy obliczyć, ile kalorii spaliliśmy. Dzięki temu zyskujemy wiedzę o naszej aktywności, którą dodatkowo możemy porównać historycznie i zauważyć, czy zaczęliśmy się ruszać mniej czy więcej.

Połączenie ze smartfonem

Nowe technologie, które możemy założyć, wydają się bardzo wygodnym rozwiązaniem, które może zmniejszyć ilość razów, kiedy sięgamy po telefon. Smartwatch poinformuje nas o nowym połączeniu, wiadomości na komunikatorze czy mailu. Bardziej zaawansowane mają nawet wbudowane alarmy „nieruszania się” czy picia wody. Oznacza to, że kiedy zegarek odnotuje dłuższy czas, kiedy pozostawaliśmy bez ruchu, przypomni nam o tym, aby wstać i się przejść. Jest też cykliczny alarm przypominający, że trzeba wypić szklankę wody. Wszyscy wiemy, że takie są zalecenia, ale potem w codziennej bieganinie zdarza nam się o tym zapominać, a dzięki smartwatchom może nam być łatwiej sobie przypomnieć.

Przyszłość?

Obecnie wydaje się, że trend na smartwatche trochę przystopował – firmy notują mniejszą sprzedaż, a użytkownicy coraz mniej chętnie chwalą się wynikami, które notują ich urządzenia. Producentom również ciężko wymyślić nowe funkcje, które nasz zegarek mógłby posiadać. Jednak wydaje się, że idea smart sprawi, że na nowo staną się popularne. Pojawiają się nowe funkcje medyczne, które monitorują nasz stan zdrowia – np. ciśnienie, puls. Zapewne przyszłość przyniesie kolejne sposoby na mierzenie innych parametrów, które zegarek może monitorować. Dane te będzie mógł przekazywać np. do centrum medycznego, które będzie mogło zareagować, gdy zdarzy się wypadek lub inne niebezpieczne zdarzenie. Inną drogą, którą smartwatche mogą iść, jest zarządzanie inteligentnym domem. Już teraz pojawiają się technologie pozwalające sterować np. temperaturą, klimatyzacją, oświetleniem, a w przyszłości będziemy mogli zarządzać nimi z poziomu naszego zegarka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *