Jaki smartfon do zdjęć?

Dziś telefony służą nie tylko do dzwonienia i pisania smsów. Korzystamy z nich w wielu sytuacjach, zastępują one coraz więcej urządzeń – od bardzo prostych jak kalkulator czy latarka, do bardziej skomplikowanych, jak aparat. Jednak dotychczas aparaty w smartfonach były dosyć słabe. Od kilku lat ich jakość zdecydowanie się poprawiła i dorównują już bardzo profesjonalnemu sprzętowi.

Jeżeli chcemy kupić telefon, dzięki któremu będziemy robić wysokiej jakości zdjęcia, musimy wziąć pod uwagę kilka parametrów. Większość telefonów ma dwa aparaty – jeden z tyłu, a drugi z przodu, przydatny zazwyczaj do selfie. Warto zwrócić uwagę na jakość obu tych aparatów, choć ten przedni ma zazwyczaj gorsze parametry i mniej funkcji.

Megapiksele i matryca

Wybierając aparat, zazwyczaj zwracamy uwagę na ilość megapikseli. Nie jest to jednak najważniejszy parametr. Dużo bardziej przydatną informacją będzie to, jak duża jest matryca – im większa, tym lepiej. Za dużo pikseli na matrycy sprawi, że na zdjęciach nie będzie dobrze widocznych detali, a jedynie czerń lub biel. Im mniej pikseli, tym są one większe, więc wpada do nich więcej światła i jakość zdjęć staje się lepsza.

Serwis

Jasność obiektywu

Kolejnym ważnym parametrem jest jasność obiektywu. Wyraża się ją w ułamku f/, po którym następuje cyfra – im niższa, tym lepiej. Dzięki światłu nasze zdjęcia będą lepszej jakości, a szczegóły będą lepiej widoczne. Innym ważnym parametrem jest optyczna stabilizacja obrazu. Dzięki niej zdjęcia w słabym świetle wychodzą znacznie lepiej.

Warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje i programy, które aparat oferuje. Dzięki tym kilku poradom możemy bardziej świadomie wybrać najlepszy aparat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *