Czy warto stosować folie ochronne?

Wiele osób zaraz po zakupie nowego telefonu nakleja na ekran folię ochronną, aby zwiększyć jego odporność. Czy jednak jest to dobre rozwiązanie?

Gorilla Glass

Większość ekranów nowoczesnych telefonów jest teraz wyposażona w szkło Gorilla Glass lub podobne. Każdy zapewne widział filmiki, w których to szkło jest zgniatane, obijane, trzaskane, a wciąż pozostaje w całości. Wydaje się, że nasze telefony w takiej sytuacji też pozostaną nietknięte. Jednak nie do końca tak jest. Oczywiście szkło Gorilla Glass uchroni ekran smartfonu przed np. kluczami czy innymi przedmiotami, które mogłyby go zarysować, jednak problemem jest np. piasek. Wydaje się, że te niepozorne drobinki są nieszkodliwe. Zapominamy jednak, że w skład piasku wchodzi jeden z najtwardszych minerałów, kwarc, przeciw któremu nasze szkło nie będzie odporne. Dodatkowo szkło to ma zabezpieczać przed upadkiem – producent chwali się, że kolejne wersje „pozwalają” na bezpieczny upadek telefonu z coraz większej wysokości. W pewnych sytuacjach tak jest, ale wiele zależy od szczegółów, takich jak np. kąt upadku, powierzchnia itp.

Trudności w nakładaniu folii

Folie naklejane na smartfony również są różnej jakości, grubości. Ich naklejanie nie jest łatwe. Przede wszystkim powierzchnia, na którą będziemy naklejać, musi być czysta, bez żadnych drobinek kurzu czy tłustych odcisków palców. Dodatkowo folia musi być naklejona z chirurgiczną wręcz precyzją, aby nie wytworzyły się bąbelki powietrza.

Wady folii

Folia naklejana na nasz smartfon ma jedną zasadniczą wadę. Zmniejsza ona czułość telefonu na dotyk. Dodatkowo im jest grubsza, tym telefon będzie gorzej reagował. Nowe technologie stosowane w naszych smartfonach są bardzo wrażliwe, dlatego coś, co umieścimy między ekranem a palcami, zmniejszy jego czułość. Dodatkowo po kilku latach używania folia może się wręcz stopić z ekranem i jej odklejenie będzie niemożliwe, bo pozostaną nieusuwalne drobinki. Często też obecność folii sprawia, że w razie reklamacji producent może ją odrzucić. Dlatego przed zakupem warto zastanowić się i prześwietlić producenta i jego wyroby, poczytać opinie i nie kierować się tylko niską ceną.

Na pytanie, czy warto stosować folie czy nie, każdy użytkownik musi sam sobie odpowiedzieć. Warto jednak poznać wady i zalety obu rozwiązań, zanim coś wybierzemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *